Czy dla naszego kręgosłupa lepsze jest stanie niż siedzenie ?
W dzisiejszych czasach wielu z nas spędza większość czasu siedząc. Niedawny przegląd badań potwierdził szkodliwy wpływ na zdrowie długotrwałego, nieprzerwanego siedzenia. W wielu miejscach pracy wprowadzono biurka umożliwiające pracę zarówno na stojąco, jak i na siedząco. Dzięki takim rozwiązaniom, użytkownicy mogą wstać lub usiąść po naciśnięciu przycisku lub dźwigni, co pozwala ograniczyć negatywne skutki długotrwałego siedzenia.
Ale jak korzystne jest stanie? I czy istnieje ryzyko związane z zbyt długim staniem? Oto, co mówią badania na temat ryzyka związanego z długotrwałym siedzeniem i staniem oraz czy warto zainwestować w biurko z funkcją zmiany pozycji, czy raczej zrezygnować z tego rozwiązania.
Stanie vs. Siedzenie
Zarówno stanie, jak i siedzenie to postawy statyczne, a nasze ciało nie lubi długotrwałej statyki. W obu przypadkach, jeśli nie dbamy o odpowiednią postawę, mogą pojawić się problemy zdrowotne.
Plusy i minusy stania oraz siedzenia:
Stanie może zmniejszyć nacisk na kręgosłup lędźwiowy w porównaniu do długotrwałego siedzenia.
Długotrwałe stanie bez ruchu może natomiast bardziej obciążać stawy skokowe, kolanowe i biodrowe, w porównaniu do pozycji siedzącej.
Praca na stojąco może być niewygodna dla niektórych osób, szczególnie, jeśli nie stosują odpowiedniej ergonomii (np. źle ustawione biurko lub brak możliwości zmiany pozycji nóg).
Dynamika stojąco-siedząca
Generalnie najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia kręgosłupa jest różnorodność. Warto zmieniać pozycję, nie spędzać zbyt dużo czasu w jednej z nich i dbać o odpowiednią ergonomię zarówno podczas siedzenia, jak i stania. Regularne przechodzenie z jednej pozycji do drugiej pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia jednej grupy mięśniowej i stawów.
Biurko umożliwiające naprzemienną pracę siedzącą i stojącą jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Im częściej zmieniamy postawę, tym lepiej dla naszego kręgosłupa.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.